Autor

Ing. Jaroslav Šimko

manažér servisu PS
obchodno-technický manažér
+421 915 768 420
jaroslav.simko@ipecon.sk

 

 

Zverejnené: 21. 03. 2018

Veľkosť strižnej medzery medzi razníkom a raznicou nemá vplyv len na ich životnosť, ale aj na výslednú kvalitu dierovaného otvoru. V praxi sa veľkosť tejto medzery volí v závislosti od hrúbky dierovaného materiálu. Správne zvolená strižná medzera vytvára otvory, ktorých horná ⅓ je cylindrická a spodné ⅔ sú mierne kónické, tak ako to zobrazuje obrázok .

Nedostatočná strižná medzera spôsobuje efekt druhotného strihnutia, čo spôsobuje väčšie opotrebovanie razníka a tým aj zníženie jeho životnosti. Toto môže nastať aj v prípade, že na začiatku bola medzera zvolená správne, ale proces strihu je nedostatočne mazaný (proces strihu doporučujeme mazať olejom s čo najvyššou viskozitou). V prípade nedostatočného mazania sa na razník postupne v stotinových vrstvách nabaľuje strihaný materiál, čo časom spôsobuje jeho zväčšenie a tým pádom redukciu strižnej medzery. Naopak, veľká strižná medzera vytvára otvory, ktoré majú nevhodnú spodnú hranu a tým znehodnocujú povrch celého strihaného materiálu.

Tabuľka nižšie popisuje nami doporučované hodnoty veľkosti strižnej medzery (v mm) pre najčastejšie druhy materiálov. Je založená na skúsenostiach výrobcu dierovacích nástrojov MATRIX ale aj na skúsenostiach zákazníkov priamo z praxe, pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku a životnosti nástrojov.

Príklad: Čierny materiál hrúbky 12 mm bude dierovaný na hydraulickom dierovacom stroji (DURMA IW alebo P). Priemer razníka sa musí rovnať priemeru požadovaného strihaného kruhového otvoru (napr. 20 mm). Priemer raznice musí byť podľa hodnoty v tabuľke väčší o 1,5 mm = 21,5 mm (strižná vôľa je 1,5 mm).