Autor

Ing. Marek Rybár

riaditeľ divízie
obchodno-technický manažér senior
+421 905 433 567
mrybar@ipecon.sk

 

Zverejnené: 02. 02. 2018

Od roku 2018 ponúkame k ohraňovacím lisom DURMA vyššej cenovej kategória nové praktické voliteľné príslušenstvo – Systém laserového odmeriavania uhla DAM (Durma Angle Measurement System). Tento systém umožňuje dosahovať potrebné uhly ohybu bez manuálneho merania prvého uhlu obsluhou lisu a bez zadávania nameraný korekcii manuálne do riadiaceho systému lisu.

Systém je možné objednať iba spolu s novými ohraňovacími lismi AD-S a AD-Servo, ktoré sú vybavené riadiacimi jednotkami CYBELEC a DELEM. V reálnom čase počas ohýbania plechu systém meria dosahovaný uhol vrátane odpruženia. Automatickým výpočtom a aplikáciou korekcii dokáže na prvý ohyb zabezpečiť požadovaný uhol s presnosťou +/- 0,5 stupňa. Zistenú korekciu je možné nechať automaticky prenášať na ďalšie ohyby, alebo je možné nechať systém takto merať a korigovať každý jeden ohyb.


Dĺžka ohýbaných ramien musí byť minimálne 25 mm, merané od tela spodného nástroja. (Takže 25 mm + 1/2 šírky tela spodného nástroja, merané od osy ohybu). Iba v tedy je systém schopný pracovať korektne.

 

 

 

 

Rozsah ohýbaných ulov, pre ktorý je systém schopný korektne pracovať je 30 – 170 stupňov.

 

 

 

 

 

Pracovný rozsah laseru je vo vzdialenosti 90 – 280 mm od laserových jednotiek.

 

 

 

 

 

 

Systém DAM je schopný korektne pracovať so spodnými nástrojmi od min. výšky H=55 mm a min. šírky tela nástroja W=20mm, po nástroje max. výšky H=100 mm a max. šírky teľa spodného nástroja W=100 mm.

 

 

 

 

Systém DAM nebude korektne pracovať, ak jedno rameno ohybu bude výrazne dlhšie (a ťažšie) ako druhé, bez potrebného podopierania dlhšieho (ťažšieho) ramena počas ohybu.

 

 

 

 


Ostatné technické parametre:
Pracovná teplota: 0°- 50°C
Krytie senzora: IP67
Typ lúča: červený laser
Trieda laseru: 1M
Vlnová dĺžka: 660 nm

System DAM je vybavený senzorom, ktorý je potrebné nastaviť tak, aby definoval výšku použitého sporného nástroja. Po výmene spodného nástroja je potrebné podľa senzoru ručným nastavovacím kolieskom prestaviť výšku systému DAM. Ďalšie ručné nastavovacie kolieska slúžia na posúvanie laserových jednotiek DAM vpravo / vľavo pod spodným nástrojom. Toto je potrebné vtedy, ak počas niektorého ohybu je potrebné laserové jednotky odsunúť zo stredu, alebo je takto možné využívať systém DAM aj len ako digitálny uhlomer a premerať si tak napríklad plech, ktorý po ohybe ostane ležať v drážke spodného nástroja.